Ułatwienia dostępu

Nastawiłam się

Do różnych spraw mam różne podejście ale z perspektywy czasu wiem, że ono nie zawsze a nawet rzadko kiedy, jest adekwatne do sytuacji. Na przykład mam wizytę u stomatologa to zakładam, że będzie bolało. Szczerze mówiąc to bolało mnie tylko za dzieciaka. Teraz nie pamiętam, takich zdarzeń. Druga sytuacja to wizyty w urzędach. Nie lubię ich bo pamiętam jakie panie były opryskliwe i wszystko szło jak po grudzie. Czasy się zmieniły a moje nastawienie nie koniecznie. Teraz urzędniczki nie są aż tak złe jak kiedyś i dawno nie miałam nieprzyjemnej sytuacji, choć zawsze się jej spodziewam. Co takiego się dzieje, że moja postawa jest taka a nie inna. Ano wpływa na to wcześniejsze doświadczenie i zdecydowanie brak refleksji. Wprowadzam się w stan napięcia przed jakimś zdarzeniem, bo oczekuje pewnego jego przebiegu na podstawie wcześniejszych przeżyć. Nie dość, że ten przebieg wcale nie musi właśnie tak wyglądać jak ja przewiduję, to jeszcze jeżeli jest nieprzyjemnie to z mojej winy, bo to ja narzucam pewien ton przez moje nastawienie. Co to jest za stan, w który się wprowadzam zanim dojdzie do pewnych wydarzeń? Co to jest to nastawienie?

Pojęcie "nastawienia" zostało szeroko zdefiniowane i badane przez różnych uczonych w dziedzinie psychologii i socjologii. Jedną z najbardziej wpływowych definicji została sformułowana przez Gordona Allporta, amerykańskiego psychologa społecznego, który był jednym z pionierów badań nad osobowością.

Według Allporta, nastawienie zostało zdefiniowane jako "względnie trwała i uogólniona postawa lub orientacja wobec jakiegoś obiektu lub zjawiska". Allport podkreślał, że nastawienie obejmuje trzy kluczowe składniki:

Kognitywny - czyli sposób myślenia, przekonań i wiedzy na temat danego obiektu lub zjawiska.

Afektywny - czyli emocjonalne reakcje i uczucia związane z tym obiektem lub zjawiskiem.

Zachowawczy - czyli skłonność do podejmowania określonych działań wobec danego obiektu lub zjawiska.

Definicja Allporta podkreślała trwałość i uogólnienie, co oznacza, że ​​nastawienia mają tendencję do utrzymywania się przez dłuższy czas i stosowania się do różnych sytuacji. Ta definicja była kluczowa dla dalszych badań nad nastawieniami oraz dla zrozumienia ich roli w naszych życiach i interakcjach społecznych.

Nastawienie w życiu odgrywa kluczową rolę w naszych doświadczeniach, sukcesach i sposobie, w jaki reagujemy na wyzwania. To, jak postrzegamy świat i podejmujemy decyzje, jest głęboko zakorzenione w naszym nastawieniu. Wpływa ono na naszą motywację, poziom szczęścia oraz nasze relacje z innymi ludźmi. Można powiedzieć, że to, jakie nastawienie przyjmujemy, może być decydujące dla naszego życia.

Charles R. Swindolla mawiał, że: "Życie jest w 10% tym, co się zdarza, i w 90% tym, jak na to reagujesz". Ten cytat podkreśla istotę naszych reakcji na sytuacje życiowe. Choć nie mamy zwykle kontroli nad tym, co się dzieje wokół nas, to mamy pełną kontrolę nad tym, jak na to reagujemy. To, jakie nastawienie przyjmujemy wobec trudności czy wyzwań, może mieć ogromny wpływ na nasze zdolności adaptacyjne i ostatecznie na nasze osiągnięcia. Pozytywne nastawienie może być kluczem do osiągnięcia sukcesu i spełnienia. Ludzie o pozytywnym nastawieniu często są bardziej otwarci na nowe możliwości, bardziej kreatywni w rozwiązywaniu problemów i bardziej zdeterminowani w dążeniu do celów. Widzą szklankę jako w połowie pełną, a nie w połowie pustą, co sprawia, że są bardziej odporni na stres i frustrację. Jednakże, równie ważne jest również rozpoznanie, że nie zawsze łatwo jest zachować pozytywne nastawienie. 

Życie często stawia przed nami trudności i przeciwności losu, które mogą prowadzić do poczucia bezsilności czy pesymizmu. W takich momentach ważne jest, aby szukać wsparcia w najbliższych, praktykować samoświadomość i dbać o własne zdrowie psychiczne. W końcowym rozrachunku, nasze nastawienie wobec życia może być kluczowym czynnikiem decydującym o naszym szczęściu i sukcesie. Choć nie zawsze możemy kontrolować to, co się dzieje, to zawsze mamy kontrolę nad tym, jak na to reagujemy. Jak mówi popularne powiedzenie, "To, jak patrzysz na świat, zmienia świat, na jaki patrzysz". Dlatego warto kultywować pozytywne nastawienie, które będzie prowadzić nas ku lepszemu życiu i większym osiągnięciom. Tego właśnie życzę Moim Czytelnikom.

Argo Horse

ul. Łąkowa 23,
64-820 Szamocin,
woj. wielkopolskie, Polska

+48 503 555 336
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 7661002867
REGON: 570222992

Pozostańmy w kontakcie

Obsługa klienta


InPost_PeyU

Copyright © 2022 by argohorse.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.