Ułatwienia dostępu

Jeżeli czegoś nie widzę...
kompas wiara

Jeżeli czegoś nie widzę, nie znaczy, że nie istnieje. To, że czegoś nie rozumiem również nie znaczy, że nie istnieje. A to, że mogę zaobserwować pozytywne tego skutki, jest dla mnie wystarczającym dowodem, że jednak coś na rzeczy jest. Weźmy pod lupę siłę wiary. Co to jest wiara? W kontekście psychologicznym, wiara odnosi się do przekonania, przekonania lub zaufania do pewnych idei, wartości, osób, lub systemów przekonań, które kształtują myśli, uczucia i nasze zachowania . Wiara może dotyczyć różnych obszarów życia, takich jak religia, moralność, czy możliwości osobiste. Jest drogowskazem bez względu na nasze wyznanie lub jego brak. Często w coś wierzymy, że się wydarzy, spełni lub wręcz przeciwnie nie dokona się. Wiara może służyć jako przewodnik moralny, pomagając osobie określić, co jest dobre, złe, ważne czy bezwartościowe. Chyba każdy zdrowy na umyśle człek ma taki kompas w głowie. Dodatkowo wiara w osiągnięcie określonych celów może motywować nas do działania i przezwyciężania przeszkód. Silna wiara może pomagać nam radzić sobie ze stresem, trudnościami i niepewnościami życiowymi poprzez zapewnienie poczucia sensu i nadziei. No i oczywiście wiara może służyć jako mechanizm kontroli nad światem, pomagając nam poczuć się bezpieczniej i bardziej pewnie.

W psychologii, badania nad wiarą skupiają się na zrozumieniu, jakie czynniki kształtują przekonania osób, jak wiara wpływa na ich zachowania i jakie konsekwencje ma dla ich funkcjonowania psychicznego i społecznego. Siła wiary potrafi być nieograniczona i w wielu starych religiach podkreśla się jej znaczenie. W chrześcijaństwie jest kluczowym elementem zbawienia. Biblia wielokrotnie podkreśla jej ważność, na przykład w Liście do Hebrajczyków 11,1: "Wiara zaś jest pewnością tego, czego się spodziewamy, dowodem rzeczywistości niewidzialnych." W chrześcijaństwie również używa się terminu "łaska wiary", który odnosi się do daru Bożej łaski, który prowadzi do zbawienia.

W islamie wiara, zwana iman, jest jednym z pięciu filarów wiary. Muzułmanie wierzą, że prawdziwa wiara w Boga (Allaha), proroków, Aniołów, Pisma Świętego, Dzień Sądu i przeznaczenie jest kluczowa dla życia religijnego.

Również w judaizmie wiara jest istotnym aspektem życia religijnego, choć terminologia może być różna. Wiara w Boga, w Jego przymierze z Izraelem oraz w obietnice Mesjasza są ważne dla judaizmu. W buddyzmie wiara odgrywa rolę w kontekście ufności w Buddę, Dharmę i Sanghę, choć bardziej istotna jest praktyka i doświadczenie niż bezwarunkowe przyjmowanie doktrynalnych zasad. W hinduizmie wiara ma różne formy i wyraża się w wielu aspektach życia religijnego, takich jak kult wobec bogów i bogini, modlitwa, praktyki medytacyjne, czy wykonywanie rytuałów.

Wiara może mieć wpływ na to, jak ludzie postrzegają i reagują na różne sytuacje bez znaczenia czy i jakimi są wyznawcami religijnymi. Weźmy np. efekt placebo, który jest klasycznym przykładem tego, jak przeświadczenie może wpływać na doświadczenie fizyczne. Ludzie, którzy wierzą, że przyjmują lek, który może im pomóc, czasem doświadczają poprawy stanu zdrowia, nawet jeśli naprawdę to nie jest lek, tylko substancja neutralna. To pokazuje, że sam oczekiwany efekt może być wystarczający, aby wywołać pozytywną reakcję fizyczną. Kolejny przykład to autosugestia. Ludzie często używają afirmacji i pozytywnego myślenia, aby wpłynąć na swoje zachowanie i stan umysłu. Poprzez powtarzanie pozytywnych przekonań i wizualizację sukcesu, osoby takie często osiągają lepsze wyniki w różnych dziedzinach życia, od zdrowia po osiągnięcia zawodowe.

Nie obcy jest też wpływ modlitwy i medytacji. Badania sugerują, że regularna praktyka modlitwy i medytacji może przynieść korzyści zdrowotne, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Ludzie wierzący, którzy regularnie praktykują medytację lub modlitwę, mogą doświadczać zmniejszonego poziomu stresu, poprawionego nastroju i lepszego zdrowia ogólnego. No i oczywiście wiara w możliwość zmiany i poprawy może być motywującym czynnikiem dla ludzi, którzy starają się osiągnąć cele osobiste, takie jak utrata wagi, rzucenie palenia czy rozwój kariery. Potrafi być kluczowym czynnikiem determinującym, czy ktoś podejmie wysiłek w kierunku zmiany

Nie raz pewnie słyszeliście o cudach, które wyjaśnić jest trudno. O cudownym ozdrowieniu jak u Marka Wolynna, który odzyskał wzrok w sposób, który jeszcze medycy nie są w stanie wyjaśnić. Albo słynny Joe Dispenza. Dr Joe Dispenza po wypadku, w którym został potrącony przez samochód, wybrał medytacje jako alternatywę poważnej operacji kręgosłupa. Prognozy lekarskie nie dawały mu szans na powrót do zdrowia bez chirurgicznej interwencji, ale Dispenza wierzył w inteligencję swojego organizmu oraz jego lecznicze i farmaceutyczne możliwości. Po trzech miesiącach rygorystycznych medytacji i koncentrowania się na przyszłości, w której widział swoje zdrowe, silne, bezbłędnie działające ciało, Dispenza wrócił do normalnego życia i pracy jako chiropraktor (za stroną biblioteka.pl). Kolejna osoba to Wimm Hoff, który wraz ze swoimi osiągnięciami jest dla mnie chodzącym cudem. Takich przykładów można by mnożyć. Dla mnie istotne jest by przekazać jak potężną siłą jest wiara. Jaką mocą dysponuje i, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Czasami znajduje dla nas inne drogi, takie których się nie spodziewaliśmy. Całkiem inne rozwiązanie. Takiej wiary Wam, życzę. Wiary w siebie.

Argo Horse

ul. Łąkowa 23,
64-820 Szamocin,
woj. wielkopolskie, Polska

+48 503 555 336
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 7661002867
REGON: 570222992

Pozostańmy w kontakcie

Obsługa klienta


InPost_PeyU

Copyright © 2022 by argohorse.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.