Ułatwienia dostępu

Złamana wola

nawyki

Jak Ty to robisz, że to co planujesz to Ci wychodzi? Takie pytanie ostatnio dostałam i od razu zainspirowało mnie do napisania artykułu. Mój sukces tkwi w samodyscyplinie, na którą składają się nawyki. Odkąd pochyliłam się nad tematem nawyków, zrozumiałam na czym polega sprawczość w moim życiu.  W dzisiejszym świecie, pełnym pokus i nieustannego stresu, łatwo jest popaść w niepożądane zachowania. Te negatywne skłonności, choć początkowo mogą wydawać się nieszkodliwe lub dające chwilowe poczucie ulgi, niosą ze sobą szereg niekorzystnych konsekwencji, które mogą poważnie wpływać na jakość życia. Z tego powodu, samokontrola oraz precyzyjnie określony cel w moim życiu stały się i ciągle są kluczowymi elementami prowadzącymi mnie do dobrego samopoczucia, szczęścia i mam nadzieję, że i zdrowia. Jak przeanalizowałam sobie jak dużo czasu mi ucieka bo owładnęły mną nawyki, które mi nie służą, powiedziałam: dość! Przecież mogę to zmienić. Po pierwsze przyjrzałam się myślom. Rozkminianie o innych ludziach, piętrzenie obaw i skupianie się na tym co było, absolutnie nie pomaga mi przybliżyć się do marzeń. Scrollowanie telefonu, oglądanie wszelkich informacji, wiadomości i innych tego typu programów, gdzie w każdym mówią to samo, zabiera mój cenny czas.  Wpatrywanie się w lodówkę i zastanawianie się co bym zjadła mimo braku głodu, też nie sprzyjało. Wychodzenie na papierosa - strata czasu. Picie alkoholu zawsze wiązało się z gorszą kondycją dnia następnego.

Potrzebowałam jednego - samokontroli. To umiejętność ( czyli mogę ją nabyć), która pozwala mi świadomie zarządzać myślami, emocjami i działaniami. Jest to kluczowy element w walce z negatywnymi nawykami i uzależnieniami. Osoby posiadające wysoką samokontrolę potrafią oprzeć się pokusom i podejmować decyzje, które są zgodne z ich długoterminowymi celami i wartościami. Zaczęłam się tego uczyć. Badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy potrafią kontrolować swoje impulsy, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. Samokontrola pomaga w utrzymaniu zdrowych nawyków, takich jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz dbanie o zdrowie psychiczne. Długoterminowe korzyści z posiadania samokontroli obejmują lepsze zdrowie, wyższe poczucie własnej wartości oraz większe zadowolenie z życia. Czyli wszystko to mam w zasięgu ręki jeżeli się z sobą dogadam i nie będę sabotowała swoich celów. No i płynnie przeszłam do celów. Mam ich sporo, osiągam je i tworzę nowe. Ważne jest by były one sprecyzowane. Precyzyjnie określony cel życiowy działa jak kompas, który kieruje naszymi działaniami i decyzjami. Posiadanie jasnego celu pomaga w utrzymaniu motywacji i koncentracji, nawet w obliczu trudności i pokus. Cel daje sens naszym/moim działaniom, co sprawia, że łatwiej jest oprzeć się negatywnym nawykom i uzależnieniom. 

Odkąd mam jasno określone cele mam tendencję do lepszego planowania swojego czasu i zasobów, co pozwala mi na osiąganie wyższych wyników zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Cele pomagają mi również w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem, ponieważ dają mi poczucie kierunku i kontroli nad własnym życiem. Zrozumiałam, że poddawanie się złym nawykom i uzależnieniom prowadzi do szeregu niekorzystnych konsekwencji, które mogą poważnie wpływać na mój stan psychiczny od lenistwa, po brak organizacji, brak konsekwencji po obniżony nastrój. Nie wspominając o  zdrowiu fizycznym. Nic mi tak nie łamie mojej woli jak sieć złych nawyków. One trzymają w pętli i zaciskają się za każdym razem kiedy mówię: "później", "nie chce mi się", "od jutra". Chcę jedno a przez złe nawyki robię zupełnie inaczej. Dosyć. To ja chcę mieć wpływ na moje życie a nie chcę by życie miało wpływ na mnie. Ja chcę być reżyserem każdego dnia. Decyzyjnym kierowcą na mojej drodze życia.

U podstaw chcenia leży praca nad świadomymi nawykami. Cel określony zasadą SMART. Sprecyzowany, konkretny, mierzalny, realny i określony w czasie. I w końcu samokontrola, samodyscyplina. To ja chcę zarządzać świadomie swoim czasem w sposób konstruktywny, satysfakcjonujący a przy okazji mobilizujący mnie do wytrwałości. I to nie jest w cale takie trudne jak mi się wydawało. Nie dyskutuję z głosem w głowie, który mówi: "a może jednak nie", "po co Ci to?",, inni śpią o tej porze"... Jak z nim nie dyskutuję to jest coraz mniej intensywny, a czynności, które mam wykonać jakieś mniej uciążliwe. Satysfakcja po każdym kroku, który jest wykonany w kierunku celu jest moją najlepszą nagrodą i motywacją. Radość z tego co już osiągnęłam i co mam pozwala dostrzegać efekty i praktykować wdzięczność. A to wszystko prowadzi do zadowolenia. Do zadowolenia z siebie, pracy i wszystkiego co stworzyłam. Relacji, dobrostanu i uśmiechu na ustach moich bliskich. Teraz nakręcona jak zegarek chcę przekazywać innym, że jest to do zrobienia. Chcę zarażać spełnieniem marzeń. Chcę by otaczali mnie ludzie szczęśliwi.

Argo Horse

ul. Łąkowa 23,
64-820 Szamocin,
woj. wielkopolskie, Polska

+48 503 555 336
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 7661002867
REGON: 570222992

Pozostańmy w kontakcie

Obsługa klienta


InPost_PeyU

Copyright © 2022 by argohorse.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.