Ułatwienia dostępu

Wyrzuć śmieci

koń i burza

"Wyrzuć śmieci" to fraza, którą usłyszałam milion razy odkąd byłam dzieckiem zdolnym by

 to zrobić. Padła komenda to  z większym lub mniejszym niezadowoleniem, teraz czy później, ogarnęłam temat. Ile to mówiło o moim nastawieniu. Jak można osiągnąć coś w życiu jak takie pierdoły rosną do rangi rzeczy nieprzyjemnych.  No tak. To co mamy -  mamy dzięki sobie i to czego nie mamy -  też mamy dzięki sobie. Podejście do działania to połowa sukcesu. Jeżeli nie nastawiam się źle, jeżeli nie odkładam na później wszystko się skleja. A nawet robię odwrotnie. Planuję sobie codziennie zadania na kolejny dzień i zaczynam robić od tych najmniej przyjemnych. Staram się mieć je ogarnięte jak najszybciej. Bo zauważyłam , że jak odkładam na później to myśląc o nich, (że jeszcze trzeba coś zrobić ) wysysa to ze mnie energię. I nie dość, że nie jest zrobione, to jeszcze nie mam sił. A kolejnym spostrzeżeniem jest to, że jak wykonam już owe zadanie to daje mi to satysfakcję i napędza mnie na następny punkt z listy. Siadam do niego z większą ochotą, bo po pierwsze jestem z siebie zadowolona po wykonaniu najgorszej czynności z planu dnia a po drugie, każde inne działanie jest już dla mnie łatwiejsze.

kocham konie

A jak mają się śmieci do koni? W tym artykule chcę pokazać, że to nasze nastawienie ma największą siłę motywacyjną lub demotywacyjną. I po raz kolejny pokażę, że zasady, które stosujemy podczas pracy z końmi odnieść możemy na każdą dziedzinę życia.

"Wyrzuć śmieci" to słowa które utkwiły mi w pamięci nie tylko z sytuacji z dzieciństwa ale też z filmu "Siła spokoju" z 2006r. Film oparty został na autentycznych wydarzeniach (reżyseria -  Victor Salva). Tam Nick Nolte filmowy Sokrates mówi do bohatera - "wyrzuć śmieci... Z głowy wyrzuć śmieci... ważne co tu i teraz...chwila obecna..."

No i wszystko jasne. Pracując z kopytnymi łapałam się na tym, że w trakcie rozgrzewki myśli wędrowały swoimi torami. Przecież to tylko rozgrzewka. Później jakieś elementy treningu i rozciągnięcie po. Koniec. Efekt raz był raz nie, nie szkodzi jutro powtórzę. Serio?

Nie do końca dawało mi to zadowolenie. Tu olśnienie -  jeżeli pracujesz a coś idzie nie tak, zmień taktykę. Zaczęłam doszukiwać się elementu, przez który nie spinał mi się trening mimo skupienia.

 Eureka, znalazłam. Brak koncentracji. To jak skupienie było a koncentracji nie było? Co się okazuje skupienie jest wtedy kiedy tak mega wczuwam się w to co robię. A koncentracja to jeszcze odnoszę się do przestrzeni.

magik

Widzę szerzej. Do czego to porównać... Jak jestem skupiona i ktoś we mnie rzuci pomarańczą to jej nie widzę i dostaję w głowę. Jak jestem skoncentrowana to ją złapię albo przynajmniej nachylę się by nie oberwać, robiąc swoje. Ot taki szczegół. Jakie to proste. Podaję przepis na trening:

1) stwórz plan

2) wyrzuć śmieci

3) skoncentruj się

Nie każdy planuje, ja planuję. To najłatwiejszy dla mnie punkt a przy tym bardzo istotny, prowadzi do celu i pozwala zaoszczędzić czas.

Wyrzuć śmieci - o matko. Tu się działo. Wiecie jak ciężko było mi nie myśleć, że młody potrzebuje liście do szkoły? Młoda chce jechać na zakupy? Pies kaszle, koń kuleje a kot ma kastrację. Do tego co zrobić jutro na obiad i co kupić. Czy wpisałam oceny, potwierdziłam datę szkolenia, zatankowałam. Albo to co już było, co powiedziałam, jak wyglądałam. Kompletna strata czasu, myśleć o czymś na co wpływu się nie ma bo to już było.

Tu było ciężko. Obrałam taką taktykę. Najpierw skupiałam się na oddechu i swoich mięśniach. Skanowałam ciało, rozluźniałam i oddychałam. Do tego trzeba było włączyć konia, bo przecież o niego tu głównie chodzi.  Śledziłam  jego oddech i ruch. Oddech pomógł mi się skoncentrować, bo gdy koń zaczynał inaczej oddychać ja szukałam przyczyny. Dostrzegałam inne rzeczy z przestrzeni, które mogły go zaniepokoić, zainteresować. Nie poświęcałam im większej uwagi, by i koń tego nie robił, ale je dostrzegałam. Ewentualnie mówiąc do konia : E tam, to nie jest wartego naszego czasu. Oczywiście mówimy o mowie ciała. Wyrzucić śmieci z umysłu i być tu i teraz okazało się najtrudniejsze ale ćwiczenie czyni mistrza. Koncentracja też prosta nie jest ale na szczęście jest to umiejętność. Jak jest to umiejętność to znaczy, że można się tego nauczyć i doskonalić ćwiczeniami.

Zdając sobie z tego sprawę wdrożyłam kilka ćwiczeń na koncentrację w codzienne funkcjonowanie. I tak jednym z ćwiczeń na koncentrację jest wizualizacja. Wyobrażam sobie jakiś przedmiot i staram się w głowie utrzymać jego obraz jak najdłużej. Myślę w jaki sposób  oddycham i jak powietrze przechodzi po kolei przez moje drogi oddechowe. Zwracam uwagę na jakiś mięsień i uświadamiam sobie jak się kurczy i rozkurcza np. podczas chodzenia. Itp.

zimnokrwisty

Odpowiednio wraz z treningiem jestem w stanie ćwiczenie wydłużyć.

Koncentracji sprzyjają również przerwy podczas treningu i warto im również poświęcić czas dla lepszego rezultatu. No i jeszcze dystraktory. To jest każdy element, który nas rozprasza. Coś co wytrąca z działania. Oczywiście w miarę możliwości eliminuję je, np. sprzątam miejsce pracy. Sprzątam  to co mnie  rozprasza, wyciszam telefon i myślę o zaplanowanym ćwiczeniu. Dostrzegam co się wkoło dzieje ale nie poświęcam temu czasu. Najlepsze w koncentracji jest to, że ona naprawdę udziela się koniom. Za nim się zreflektuję działamy jak para taneczna na parkiecie. Umysł w umysł, mój błąd jego reakcja, mój bodziec jego ruch. Każdemu życzę by dostrzegł ten moment i zrozumiał jak mamy duży wpływ na to co koń robi. Znowu powtórzę, jak w życiu. Naprawdę to my sami mamy wpływ na to co nas spotyka. Ważne jest by zdać sobie z tego sprawę i wykorzystywać to do swoich celów. A nawet gdy coś pójdzie nie po naszej myśli to przecież to jest po coś. Np. po to by podejmować wyzwania i pokonywać problemy, które z czasem będą sprawiały mniej kłopotu bo moje nastawienie do nich się zmieni.

 

Argo Horse

ul. Łąkowa 23,
64-820 Szamocin,
woj. wielkopolskie, Polska

+48 503 555 336
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 7661002867
REGON: 570222992

Pozostańmy w kontakcie

Obsługa klienta


InPost_PeyU

Copyright © 2022 by argohorse.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.