Ułatwienia dostępu

(Nie) bądź dzieckiem

marzenia

Jestem niepoprawną marzycielką od zawsze. Mam wrażenie, że w tą część umysłu uciekałam, gdy działo się niezbyt dobrze. Było to moje koło ratunkowe, żeby nie popaść w czarną d...ę, do reszty. Jak to Ks. Kaczkowski mawiał " tylko nie martw się cały dzień, znajdź sobie na to godzinę a później ciesz się życiem". Gdy miałam ciężkie chwile, a w zasadzie gdy je mam, bo i dzisiaj się takie zdarzają, gdy nie miałam siły by działać, to przynajmniej poprawiałam sobie nastrój poprzez ucieczkę w tematy, które mnie fascynowały. Dzięki nim samopoczucie mi się troszeczkę poprawiało. Teraz już wiem jakie procesy w głowie uruchomiałam i tym bardziej nie zrezygnuję z tej formy uspokojenia się. Ja postrzegam marzenia jako paliwo napędzające moje działania i inspirujące mnie do osiągnięcia sukcesu. Mimo, że słyszę: "Nie bądź dzieckiem, zejdź na ziemię"- uważam, że w kwestii możliwości wyobraźni chcę być dzieckiem. To marzenia jako myśli kreują moją rzeczywistość, z której jestem ogólnie zadowolona.

Niestety moje obserwacje wskazują, że wielu ludzi rezygnuje z marzeń, z różnych powodów, co może prowadzić do szkodliwych konsekwencji. Zaprzestanie marzeń może skutkować stagnacją, utratą motywacji oraz ograniczeniem możliwości rozwoju osobistego. Skupię się tutaj na analizie konsekwencji zaniechania marzeń oraz przedstawię potencjalne negatywne skutki, jakie mogą wyniknąć z tego procesu.

Po pierwsze, zaniechanie marzeń może prowadzić do życiowej wegetacji i utraty celu. Marzenia często działają jak kompas, który kieruje naszymi działaniami i inspiruje nas do ciągłego rozwoju. Kiedy rezygnujemy z marzeń, tracimy główny cel, który motywuje nas do działania. Brak perspektywy na przyszłość może prowadzić do poczucia bezcelowości oraz utraty entuzjazmu do życia. Tutaj się kłania nurt logoterapii V. Frankla, który zaznaczał jak ważny w życiu jest cel, to on nadaje sens.

Po drugie, zaprzestanie marzeń może skutkować ograniczeniem możliwości rozwoju osobistego. Marzenia często stawiają przed nami wyzwania i pobudzają nas do przekraczania własnych granic. Poprzez realizację marzeń zdobywamy nowe umiejętności, doświadczenia oraz rozwijamy się jako jednostki. Uczęszczamy na kursy, szkolenia i inne formy podnoszące kompetencje. Rezygnacja z marzeń może prowadzić do utrzymywania się w strefie komfortu oraz unikania ryzyka, co może skutkować utratą szans na osobistą i zawodową ekspansję.

Po trzecie, zaniechanie marzeń może wpływać negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Marzenia często są związane z poczuciem celu i sensu życia. Kiedy rezygnujemy z marzeń, możemy doświadczać uczucia pustki, bezradności oraz depresji. Brak motywacji może prowadzić do utraty energii oraz spadku samooceny, co może wpływać na nasze ogólne samopoczucie. I jak mawiał Einstein: "Życie jest jak jazda na rowerze, żeby mieć równowagę trzeba być w ruchu", potrzebujemy działania w życiu dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Czym są marzenia? Marzenia są wizjami, aspiracjami i celami, które pragniemy osiągnąć w przyszłości. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, takich jak kariera, edukacja, życie osobiste, zdrowie czy podróże. Marzenia są manifestacją naszych głębokich pragnień, wartości i ambicji. Podsycane w dzieciństwie bajkami pozwalały nam trochę bujać w obłokach. Ale bezsprzecznie dawały dużo radości.

To one wywierają na nas pozytywny wpływ, pobudzając naszą wyobraźnię i motywując do działania. Mogą być źródłem inspiracji i energii do podejmowania wysiłku w dążeniu do ich realizacji. To one rozpoczynają, każdy rozwój technologiczny. Tworzą możliwości gdy są klarowne, konkretne i mierzalne. Dzięki tym cechom możemy planować ich realizację, to ułatwia nam określenie ścieżki, którą musimy podążać.

Marzenia mogą dać moc, by sięgać poza nasze obecne możliwości i stanowić wyzwanie dla naszych umiejętności i granic. Mogą nam pomagać wyobrażać sobie lepszą przyszłość i inspirować do poszukiwania nowych sposobów działania. W związku z czym są zapalnikiem do motywacji. Kiedy mamy konkretne cele, do których dążymy, jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania wysiłku, pokonywania trudności i nieustannej pracy nad ich realizacją.

Są bardzo osobiste i związane z naszymi indywidualnymi pragnieniami, wartościami i pasjami. Mogą odzwierciedlać to, co dla nas najważniejsze w życiu i co chcielibyśmy osiągnąć, aby czuć się spełnieni. Każdy ma je wyjątkowe.

Wreszcie, warto zauważyć, że marzenia mogą różnić się między ludźmi i ewoluować wraz z naszym życiem i doświadczeniami. Mogą być one dynamicznym procesem, który inspiruje nas do ciągłego rozwoju i poszukiwania nowych możliwości. Generalnie przynoszą nam samo dobro i nie warto z nich rezygnować. Obudźcie w sobie dziecko, które natchnione marzeniami miało radość w sercu. Tego Wam życzę.

Argo Horse

ul. Łąkowa 23,
64-820 Szamocin,
woj. wielkopolskie, Polska

+48 503 555 336
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 7661002867
REGON: 570222992

Pozostańmy w kontakcie

Obsługa klienta


InPost_PeyU

Copyright © 2022 by argohorse.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone.